Park Mużakowski w Łęknicy

Leży w Dolinie Nysy Łużyckiej po obu jej stronach. Zajmuje powierzchnię ok. 1000 ha, której większa część znajduje się po stronie polskiej (ok. 800 ha). Rok 1815, kiedy książę Hermann Ludwik von Puckler ogłosił mieszkańcom Muskau zamiar założenia parku, można uznać za datę jego powstania. Książę zainspirowany angielskimi parkami, które oglądał w czasie podróży do Anglii w 1811r. poświęcił cały swój majątek na stworzenie jednego z najwybitniejszych dzieł europejskiej sztuki ogrodowej pierwszej połowy XIX w. Pierwsze nasadzenia rozpoczęto już w latach 1811- 1812 na zboczach od Domu Angielskiego do Mostu Królewskiego, a w latach 1817- 1819 uformowano koryto Nysy i staw zamkowy.

W 1921r. Park odwiedził znany architekt F. Schinkiel i wykonał szkice budowli ogrodowych zgodnie z wizją księcia. Z parkiem związani byli także znani ogrodnicy: Jakub Henryk Rehder, Piotr Józef Lahne- znany architekt krajobrazu, dyrektor Sanssouci. Mimo kryzysu finansowego w 1823r. książę otworzył sanatorium, w 1825 „Glorietta, z której roztacza się widok na cztery obrazy ramowane grupami drzew”. W latach 1832- 1835 wykopano „Jezioro Dębów”. W 1840 r. Park Główny zajmował 168 ha a Park Górski i Uzdrowiskowy 89 ha.

Trudności finansowe pogłębiły się do tego stopnia, że w 1845r. Puckler był zmuszony sprzedać posiadłość hrabiom Nostitz i Hatzfeld. W 1848r. dobra stały się własnością księcia Fryderyka Niderlandzkiego. Zatrudnił on od 1852 do 1878r. na stanowisko inspektora ogrodu i parku ucznia Pucklera- Edwarda Petzolda, który wraz z ogrodnikiem Kirchnerem kontynuowali koncepcje Pucklera. W latach 1858- 66 na powierzchi 54 ha stworzyli Arboretum, w którym posadzono ponad 80 000 roślin sprowadzonych z całych Niemiec i St. Petersburga. Przez 50 lat było ono uważane za największy zbiór drzew w Europie Środkowej. Za czasów Fryderyka Niderlandzkiego dokończono koncepcję parku Pucklera budując Most Pocztowy, Most Kratowy, Most Królewski i Arkadowy. Przebudowano również Stary i Nowy Zamek. W tym czasie park obejmował już 550 ha. Niewielkie zainteresowanie parkiem wykazał hrabia von Arnim, który kupił dobra w 1919r. Jedynymi pracami, które wykonano było oczyszczenie przez Rudolfa Luche w 1928r. Arboretum z drzew skarłowaciałych, przygotowując tereny pod pola golfowe. W 1931r. po raz pierwszy uznano 240 ha za teren chroniony. Park został zniszczony w okresie II wojny światowej i ulegał dalszemu niszczeniu po wojnie. Mimo wszystko Park Mużakowski należy do najwspanialszych parków krajobrazowych Środkowej Europy. Po 1945r. Wraz z ustanowieniem granicy państwowej na Odrze i Nysie Łużyckiej, park został podzielony na część lewobrzeżną (niemiecką) i prawobrzeżną (polską). W 1989r. doprowadzono do podpisania międzynarodowej umowy w sprawie podjęcia wspólnych, polsko- niemieckich działań na rzecz rekonstrukcji i ochrony Parku Mużakowskiego.

W 2003r. otwarto na terenie Parku przejście graniczne, z którego mogą korzystać wszyscy zwiedzający. W 2004 roku został wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Informacje praktyczne
Wstęp do parku jest wolny. Dostępny przez całą dobę, można go zwiedzać na rowerze. Obowiązuje zakaz wjazdu pojazdami mechanicznymi, palenia ognisk oraz zakaz niszczenia budowli parkowych i roślinności.

Wstęp do obu części parku jest bezpłatny. Żeby natomiast zwiedzić wystawę w Nowym Zamku należy uiścić opłatę 6/ 3 euro. Można też wybrać się na wieżę zamkową- 2/ 1 euro.

Możliwe jest zwiedzanie tradycyjne z przewodnikiem, bryczką bądź rowerem. Po stronie niemieckiej dostępna jest wypożyczalnia rowerów na Folwarku Zamkowym. Czynna codziennie w godzinach 10.00.- 18.00. w okresie kwiecień- październik.

Bardzo ciekawą atrakcją są spływy kajakowe i pontonowe. Strona niemiecka oferuje 2,5 godzinny spływ zaczynający się tuż przed Mostem Podwójnym do Żarek Wielkich oraz transport z powrotem. Po stronie polskiej wypożyczalnia znajduje się w Bronowicach, ok. 2 km od Łęknicy. Firma oferuje spływ po Nysie Łużyckiej od Parku Mużakowskiego do Żarek Wielkich lub dalej. Do dyspozycji kajaki jedno i dwuosobowe oraz pontony z pełną obsługą.

Dojazd samochodem do parku z autostrady A4 z Wrocławia II zjazd na Żary (do miejscowości Królów), dalej drogą nr 12 do Trzebiela i Łęknicy. Z Zielonej Góry droga nr 27 w kierunku Żar, dalej drogą nr 12 do Trzebiela i Łęknicy. Komunikacją publiczną z Zielonej Góry koleją/ pks Zielona Góra/ PKS Żary do miasta Żary, stamtąd autobusem PKS Żary lub prywatną linią „Lubuszanin” do Łęknicy.

Przykładowe trasy zwiedzania
Szlak I (pieszy) Czas: 2h, długość: 2 km, stopień trudności: łatwa i krótka

Przebieg: punkt informacyjny- Dąb Klementyny- Droga Helminy- Kamień Pucklera- Most Podwójny- (możliwość powrotu do punktu informacyjnego lub dalej na stronę zachodnią)- Folwark Zamkowy- Nowy Zamek- wokół Łąki Zamkowej- Most Podwójny- punkt informacyjny

Bardzo krótka i przyjemna trasa, obejmująca fragment centralnej części parku po obu stronach Nysy. Początkowo prowadzi w dół, potem wznosi się na krawędź pierwszego tarasu nadzalewowego, żeby powrócić na teren płaski. Po stronie wschodniej, wejście na pierwszy taras nadzalewowy daje możliwość zapoznania się z jednym z podstawowych walorów kompozycji- dalekimi widokami w kierunku zachodnim. Widok spod Kamienia Pucklera to najbardziej charakterystyczny motyw parku. Warto zejść z trasy na Folwark Zamkowy, a przechodząc przez rampę zamkową należy zatrzymać się, by spojrzeć na stronę wschodnią.

Szlak II (pieszy)
Czas: 3,5h, długość: 7,5 km, stopień trudności: łatwa, wymaga jednak dobrej kondycji

Przebieg: punkt informacyjny- Dąb Klementyny- Droga Helminy- Kamień Pucklera- Most Królewski/ Książęcy- Droga Bronowicka- Wzgórze Marii- Wzgórze Kasztanowców- Taras Mauzoleum- obejście Mostu Arkadowego przez Szkółkę lub alternatywnie przez wąwóz ze Ścieżką Sary- Grób Nieznajomego- Wiadukt- Droga Hermanna- Dąb Klementyny- Most Podwójny- Oranżeria- Folwark Zamkowy- Most Karpi- Stary Zamek- rynek- Kirchstrasse- wejście do Parku Górskiego przy budynku nr 49- Most Czerwony- Ruina kościoła- zejście Neustadter Berggasse- Kirchstrasse- rynek- Glorietta- Most przy Jeziorze Dębów- Most Owczarza- Ogród Niebieski- Most Fuksji- Nowy Zamek- wokół Łąki Zamkowej- Most Podwójny- punkt informacyjny

Trasa dla chcących poznać przekrojowo walory parku. Obejmuje centralną część kompozycji z większością jej najważniejszych miejsc, które można oglądać z rożnych perspektyw. Bardzo atrakcyjna ze względu na zmienne ukształtowanie terenu, przebiega zarówno płaskim dnem doliny jak również wzdłuż obu tarasów nadzalewowych, wznosząc się i opadając łagodnie.

Szlak III (piesza/ rowerowa)
Czas: 6h, długość: ok. 12 km, stopień trudności: urozmaicona, wymaga bardzo dobrej kondycji; jeśli rowerem, wówczas konieczne korzystanie z odcinków alternatywnych

Przebieg: punkt informacyjny- Dąb Klementyny- Droga Helminy- Kamień Pucklera- Most Królewski/ Książęcy- alternatywnie: Ścieżka Słowika (dla pieszych) lub Ścieżka Słowika do wąwozu w lewo- droga wzdłuż Nysy (dla rowerów), dalej- Taras Domku Angielskiego- Dąb Hermanna- Złote Wzgórze- Dęby Sióstr- Wzgórze Marii- Taras Mauzoleum- obejście Mostu Arkadowego alternatywnie: przez wąwóz ze Śceżką Sary (tylko dla pieszych) lub przez Szkółkę (dla rowerów)- Grób Nieznajomego-Wiadukt- Droga Hermanna- Dąb Klementyny- Most Podwójny- w prawo wokół Łąki Zamkowej- Most Fuksji- Ogród Niebieski- Most Owczarza- ruina Mostu Angielskiego- Most przy Jeziorze Dębów- Wzgórze Dębów- Droga Łącząca- Droga Górna/ Panoramiczna- Most Czerwony- Ruina kościoła- zejście do miasteczka Bergsche Kirchgasse (tylko dla pieszych)/ alternatywnie drogą wzdłuż Małego Wąwozu- Neustadter Berggasse (dla rowerzystów)- Kirchstrasse- brama do parku- Most Karpi- Stary Zamek- Most Zamkowy- Nowy Zamek- Folwark Zamkowy- Oranżeria- Most Podwójny- punkt informacyjny

To również jest trasa dla tych, którzy chcą poznać przekrojowo walory parku. Zaspokaja ciekawość, proponując rozległy teren wycieczki. Przebiega przez cały Park na Tarasach po stronie wschodniej, po stronie zachodniej przez Park Zamkowy, Ogród Niebieski, Park Górski, pleasureground, wokół Ogrodu Zamkowego.

Szlak IV (pieszy/ rowerowy)
Czas: 11h, czas przejazdu: 5h, długość: ok. 19 km, stopień trudności: trudna, urozmaicona licznymi przeszkodami

Przebieg: punkt informacyjny- Dąb Klementyny- Droga Helminy- Kamień Pucklera- Most Królewski/ Książęcy- Ścieżka Cary- Ścieżka Słowika (dla pieszych) lub Ścieżka Słowika do wąwozu w lewo- droga wzdłuż Nysy (dla rowerów), dalej- Taras Domku Angielskiego- Dąb Hermanna- Aleja Kasztanowcowa- Folwark- droga przez Pola Bronowickie- Arboretum- Szkółka- Bażantarnia- Wzgórze Kasztanowców- Taras Mauzoleum- obejście Mostu Arkadowego alternatywnie: przez wąwóz ze Ścieżką Sary (tylko dla pieszych), lub przez Szkółkę (dla rowerów)- Grób Nieznajomego- Wiadukt- Droga Hermanna- Dąb Klementyny- Most Podwójny- w prawo wokół Łąki Zamkowej- Most Fuksji- Ogród Niebieski- Most Owczarza- wokół Jeziora Dębów- Most przy Jeziorze Dębów- Wzgórze Dębów- (pieszo podejście do Końca Świata i z powrotem)- Droga Łącząca- Droga Górna/ Panoramiczna- Most Czerwony- Ruina kościoła- rejon Małego i Wielkiego Wąwozu- Łąka Majowa- Winnica- alternatywnie: ostre podejście na Górę Kapliczki (pieszo) lub prosto Drogą Bukową- Park Zdrojowy (dla rowerów)- Droga nad Nysą- główna droga wjazdowa- Most Karpi- Stary Zamek- Most Zamkowy- Nowy Zamek- Folwark Zamkowy- Oranżeria- Most Podwójny- punkt informacyjny

Trasa dla wytrwałych i dobrze przygotowanych piechurów, mających do dyspozycji pełny, długi dzień. Doskonała dla wnikliwych turystów, ciekawych nawet mniej atrakcyjnych zakątków parku. Warta polecenia szczególnie znawcom sztuki ogrodowej. Obejmuje nie tylko większość miejsc z widokami z obu części parku, ale i wprowadza w rejony rzadziej odwiedzane, w których można odetchnąć atmosferą parku.
brak podpisu
Pochodzenie: http://www.lwkz.pl