Ogród Botaniczny

Zielonogórski ogród botaniczny jest obecnie najmniejszym i najmłodszym tego typu obiektem w Polsce. Otwarty w 2007 r. powrócił po 50 latach niebytu na mapę Zielonej Góry. Na przestrzeni 2,5 ha można znaleźć około 500 gatunków i odmian roślin pochodzących głównie z Półkuli Północnej. Wśród nich dominują gatunki drzewiaste. Cała kolekcja ogrodu uporządkowana jest w działach tematycznych: systematyki roślin, roślin górskich, wilgociolubnych oraz geograficznych: roślin azjatyckich, północnoamerykańskich, europejskich oraz roślin krajowych.

Historia ogrodu sięga lat dwudziestych ubiegłego wieku i związana była m.in. z nadchodzącym kryzysem gospodarczym w Niemczech. Powierzchnia jaką zajmowały w 1922 roku zielonogórskie winnice wynosiła tylko 150 ha, podczas gdy na początku XIX w. aż 700 ha. Zanikanie winnic spowodował napływ tanich win z zachodnich Niemiec oraz przechodzenie ludności do pracy w przemyśle. Zaczęto pomagać w rozwoju sadownictwa i uprawy warzyw. Powiat zielonogórski znajdował się w ścisłej czołówce producentów owoców w prowincji śląskiej.

28 lutego 1922r. powstało Miejskie Towarzystwo Kultury Rolnej w celu rozpropagowania intensywnej uprawy ziemi w Zielonej Górze oraz okolicach wśród mniej zamożnych grup społecznych. Liczono na to, że ludność stanie się samowystarczalna pod względem produkcji żywności i pozwoli im to przetrzymać ciężkie czasy. Dlatego też program miał obejmować prowadzenie prac w kierunku utworzenia stref zieleni, polepszenie nawadniania, upowszechnienie nowych narzędzi i sprzętu technicznego, porady naukowe i praktyczne dla właścicieli małych ogrodów.

Podjęto zaawansowane prace nad planami zagospodarowania przestrzennego miasta. Pierwszą próbę przygotowania założeń do tego planu podjął architekt ogrodów ze Szkoły Ogrodniczej w Worpswerde koło Bremy pan Leberecht Migge. Działał on w myśl hasła: Zielona góra musi pozostać zieloną górą. Jednym z elementów koncepcji było utworzenie w rejonie ulicy Botanicznej terenów zadrzewionych wraz z wybudowanym ogrodem botanicznym. Cały obszar miał być poprzecinany systemem dróżek rozchodzących się promieniście ze wzgórz (punktów widokowych) lub przecinających się pod kątem prostym na terenach bardziej płaskich.

W 1925r. sporządzono nowy plan zabudowy miasta opracowany przez profesora Hermann'a Jansen'a z Technische Hochschule w Berlinie. Rozwiązania nawiązywały do angielskiej koncepcji miasta- ogrodu opracowanej przez E. Howard’a w końcu XIX wieku. Profesor był autorem ok. 70 planów zagospodarowania przestrzennego miast, w tym Berlina w 1910r., tureckiej Angory w 1929r. czy też Madrytu w 1930r. Jansen zakładał, że miasto musi zapewnić mieszkańcom zdrowe warunki mieszkaniowe, ochronę od dokuczliwego hałasu i zanieczyszczeń fabrycznych przy poszanowaniu tradycji rolnej Zielonej Góry.

Szczegółowe plany budowy ogrodu botanicznego zostały przygotowane przez emerytowanego inspektora budowy ogrodów Rickheben’a z Wrocławia. Był on wcześniej kierownikiem ogrodu botanicznego we Wrocławiu. Na ogród przeznaczono 7 morgów (1, 78 ha) wraz z cieplarniami i szkółkami drzew owocowych. W 1930r. zagospodarowano połowę z tego obszaru. Do zadań ogrodu należała m.in. uprawa ciekawych sadzonek roślin rodzimych i egzotycznych w celu popularyzacji upiększania i pielęgnacji roślin ogrodowych i doniczkowych. Zwiedzający ogród mogli zasięgnąć tu fachowej rady i naocznie zobaczyć uprawę wybranych roślin.

Część ogrodu została wybudowana i uformowana społecznie przez mieszkańców Zielonej Góry. Skład gatunkowy roślin zwiększał się bardzo szybko dzięki darowiznom osób prywatnych. W ogrodzie botanicznym wydzielono dwa działy: Rośliny Karkonoskie i Rośliny Alpejskie (Alpinium). W szklarni prowadzono uprawę roślin tropikalnych takich jak opuncje, palmy, figowce, drzewa cytrusowe. Hodowano także rośliny uprawiane na skalę przemysłową.

Zielonogórska Liga Ochrony Przyrody od około 20 lat proponowała odtworzenie lub utworzenie nowego ogrodu botanicznego. Koncepcje opierały się na istniejącej bazie starego i zniszczonego ogrodu przy ul. Botanicznej oraz na bazie skansenu w Ochli gdzie zostałby wybudowany od podstaw. Uroczyste otwarcie obecnego ogrodu odbyło się 17 października 2007r.


Godziny otwarcia:
  • kwiecień- marzec: 10.00.- 18.00.
  • lipiec- sierpień: 10.00.- 20.00.
  • listopad- marzec: ogród jest nieczynny
Bilety:
  • normalny: 2zł
  • ulgowy: 1 zł


brak podpisu
Pochodzenie: http://ogrod.uz.zgora.pl/pl