Międzynarodowe Targi Wina ENOEXPO - jedyna impreza winiarska dla profesjonalistów w Polsce

ENOEXPO® doczekało się już 13. edycji i jest obecnie największą i jednocześnie jedyną imprezą winiarską dla profesjonalistów  w Polsce. Targi co roku przyciągają tak samo importerów i producentów, jak również ludzi związanych z branżą winiarską tak samo z Polski, jak i z zagranicy.

W tym roku po raz pierwszy oficjalnym partnerem targów ENOEXPO® zostały Niemcy. To świetna wiadomość przede wszystkim dla miłośników win z niemieckich winnic pochodzących ze szczepów Pinot Blanc i Gris, Riesling czy Spatburgunder.

Podczas trzech dni targów posmakować będzie można jednak nie tylko niemieckich win. Wiadomo na pewno, że na ENOEXPO® promowane będą też szlachetne trunki m.in. z Francji, Włoch, Hiszpanii, Austrii, Węgier, Czech, Mołdawii, a nawet RPA, Chile oraz Argentyny.

Targi to wspaniała okazja dla pasjonatów, by dowiedzieć się więcej o winach i ich produkcji oraz szeroko rozumianym winiarstwie. To również szansa, by poznać nowe marki, wziąć udział w seminariach i szkoleniach  oraz nawiązać cenne kontakty handlowe. Tym bardziej, że na terenie Międzynarodowego Centrum Targowo-Kongresowego EXPO przy ulicy Galicyjskiej 9 w Krakowie równolegle z ENOEXPO® odbywać się będą 23. Międzynarodowe Targi Wyposażenia Hoteli i Gastronomii HORECA® oraz 14. Targi Artykułów Spożywczych i Napojów dla Gastronomii GASTROFOOD®.

Tegoroczną nowością będzie ENO ARENA – miejsce spotkań gości targów, sommelierów i ekspertów – która powstanie w środkowej części targów. Będą na niej prezentowane również wszystkie te trunki, które zostały nagrodzone w w winiarskich konkursach towarzyszącym targom.


Targi ENOEXPO® organizowane są głównie z myślą o:

  • hotelarzach, restauratorach, właścicielach kawiarni, barów i pubów,
  • właścicielach specjalistycznych sklepów i hurtowni oraz przedstawicielach sieci handlowych i dystrybucyjnych, 
  • producentach i importerach win wszelakich,
  • uczniach i absolwentach szkół hotelarskich i gastronomicznych.

Mile widziani są też sommelierzy, doradcy ds. wina, a także członkowie winiarskich klubów degustacyjnych.


Medale dla najlepszych win i cydrów

W tym roku już siódmy raz medale otrzymają wina polskie i zagraniczne, które okazały się najlepsze w konkursach: 

  • 7. Konkurs Polskich Win i Cydrów o Medal ENOEXPO®,
  • 7. Konkurs Winiarski o Medal ENOEXPO®.

Po raz drugi nagradzane będą również i polskie cydry, które na polskim rynku cieszą się coraz większą popularnością.

W tegorocznej edycji konkursów przyznano w kategoriach:

  • „Polskie Cydry”: 2 złote medale, 3 srebrne i 5 brązowych,
  • „Polskie wina i miody”: 5 złotych medali, 9 srebrnych i 13 brązowych,
  • „Wina zagraniczne”: 9 złotych medali, 13 srebrnych i 19 brązowych.

Uroczysta Gala wręczeniem nagród ma się odbyć pierwszego dnia targów, 4. listopada 2015 r. o godz. 14.00.


Goście i główne atrakcje ENOEXPO® 2015

Podczas tegorocznej edycji targów ENOEXPO® nie zabraknie też wyjątkowych gości i ekspertów.

Specjalnie na targi przyjedzie António Rios de Amorim – admirator wina, portugalski biznesmen, prezes i dyrektor  generalny Corticeira Amorim S.G.P.S S.A. (największego producenta naturalnych korków na świecie ), tegoroczny zwycięzca organizowanego przez magazyn „Czas Wina” plebiscytu na „Człowieka Roku 2015”.


W roli eksperta pojawi się Robert Makłowicz – popularny dziennikarz i twórca programów telewizyjnych o tematyce  kulinarnej. Na ENOEXPO® Rober Makłowicz opowie o najlepszych winach Europy Środkowej, a przy  okazji zaprezentuje swoją kolekcję win francuskich i ofertę sklepu Win-ko Makłowicz&Lutomski.


Interesująco zapowiada się także degustacja hiszpańskich win pt. "Rioja vs. Ribera del Duero" organizowana do spółki z Ambasadą Hiszpanii. Degustację poprowadzi Julio Cesar Sobrino, hiszpański sommelier i ekspert winiarski.


Ci zaś, którzy będą chcieli poszerzyć swoją wiedzę o winach, sposobie degustacji i winiarstwie, będą mogli wziąć udział w szkoleniach przygotowanych przez francuski "Uniwersytet Win" ("Université du Vin"). Na tegorocznych  targach w dniach 4-6. listopada prowadzone będą seminaria oraz degustacje w językach francuskim oraz angielskim.


Tegoroczne ENOEXPO® będzie też wyjątkowe dla smakoszy i miłośników wina, którzy swoimi uwagami i opiniami  dzielą się online na swoich blogach o tematyce winiarskiej. Podczas targów ogłoszone zostaną wyniki konkursu na Winiarski Blog Roku 2015 organizowanego przez magazyn „Czas Wina”.


ENOEXPO® - informacje szczegółowe

Targi ENOEXPO® 2015 już po raz drugi odbędą się w Międzynarodowym Centrum Targowo-Kongresowym EXPO Kraków przy ul. Galicyjskiej 9 w Krakowie. Jest to największy i najnowocześniejszy tego typu obiekt w całej  Małopolsce.

Targi rozpoczną się 4. listopada i potrwają 3 dni.


Godziny otwarcia:

4.11.2015 (środa) – 10.00 – 17.00

5.11.2015 (czwartek) – 10.00 – 17.00

6.11.2015 (piątek) – 10.00 – 16.00


Ceny biletów: 25-40 zł (w czasie trwania targów).

Więcej o wydarzeniu na stronie: http://enoexpo.krakow.pl

oraz na Fanpage'u ENOEXPO®: https://www.facebook.com/enoexpo/.


brak podpisu