Ratusz w Świebodzinie

W tym mieście znanym przede wszystkim z Pomnika Chrystusa Króla jest jeszcze kilka innych ciekawych zabytków oraz atrakcji turystycznych. Między innymi jest to świebodziński ratusz.

Chociaż najwcześniejsza wzmianka o działającej tutaj radzie miejskiej pochodzi z 1397r., siedziba władz miejskich pojawiła się na placu rynkowym najprawdopodobniej już w II poł. XIV w. Pozostałością po najstarszym ratuszu może być kamienne sklepienie kolebkowe zachowane w piwnicach. Najwcześniejsza budowla była dwukondygnacyjna, najprawdopodobniej drewniana.

Ogromny pożar, który strawił miasto w 1541r. zniszczył również miasto (jedynym elementem wyposażenia, który się zachował do naszych czasów są metalowe drzwi z oryginalnym, kutym zamkiem). Po zniszczeniach wojny 30-letniej obiekt odbudowano ponownie. Podczas przebudowy w XIX w. zewnętrzną architekturę ratusza zmieniono całkowicie. Rozebrano wówczas malownicze jatki, wieżę strażniczą, pozostawiając wieżę zegarową, elewacje pokryto ciężkimi boniowaniami nadając obiektowi neostylową szatę, w którą ten gotycki obiekt odziany jest do dziś.

Budynek będący przede wszystkim siedzibą rady miejskiej, mieścił przez wieki różne inne instytucje, m.in. w średniowieczu, sąd ławniczy i najprawdopodobniej więzienie. W jego piwnicach mieściła się winiarnia, którą dzierżawił Mistrz Wagi Miejskiej, później zaś aptekę, która mieściła się tam aż do 1909r. Podczas II wojny światowej gmach pełnił funkcję schronu. Obecnie w piwnicach mieści się kawiarnia. Piętrem władają Rajcy Miejscy. Parter zajmuje Muzeum Regionalne, w którego zbiorach znajduje się m.in. obraz olejny przedstawiający miasto widziane z lotu ptaka z przeł. XVII i XVIII w. z dobrze czytelnymi budynkiem ratusza, zamku i kościoła z owego czasu. Usytuowana od zachodu wieża zwraca wagę strzelistą, neogotycką wieżyczką.
brak podpisu
Pochodzenie: www.lwkz.pl