Fabryka porcelany w Żarach

Fabryka powstała w 1888r. w budynkach po dawnej fabryce gwoździ. Jej założycielem był Gustav Otremba i nazwano ją Gustav Otremba Porzellanfabrik Sorau N.L. W 1889r. do spółki przystąpił Franz Bohme- inżynier i oficer Landwehry. Po czterech latach od założenia fabryki Otremba odsprzedaje fabrykę swojemu wspólnikowi.

W 1900r. żarska Fabryka Porcelany przystąpiła do Zjednoczenia Niemieckich Fabryk Porcelany. Nowym właścicielem został syn Franza Bohme- Fritz. Wybuch pierwszej wojny światowej spowodował trudności w funkcjonowaniu całego przemysłu ceramicznego w Europie, co dotknęło również fabrykę w Żarach. W marcu 1918r. Franz i Fritz Bohme odsprzedają ją nowemu wspólnikowi. Jedynym właścicielem zostaje kupiec Gotthard Curtius.

W początkach grudnia 1918r. nastąpiło przejęcie Fabryki Porcelany przez koncern Christian 7 Ernst Carstens. Nowym właścicielem zostaje kupiec i współwłaściciel koncernu Ernst August Carstens- jeden z udziałowców koncernu posiadającego około 14 fabryk i manufaktur ceramicznych w tym fabryki porcelany w Reichenbach, w Blankenhain oraz w Zeven.

Po śmierci Ernsta Carstensa, która nastąpiła nagle w 1923r., fabrykę przejmują spadkobiercy: żona Carstensa- Anna, oraz jego dwaj synowie- Walter i Ernst. Dzięki eksportowi fabryka w Żarach wzmocniła swoją pozycję na rynku europejskim i w USA. W 1924r. liczba pracowników żarskiej fabryki wzrosła do 300, w 1925r. Do 360, a w 1930r. do 400.

W latach 30. XX w. fabryka osiągnęła szczyt swojej produkcji. Posiada własną malarnię porcelany, w której zdobiono wyroby. Podczas II wojny światowej fabryka znalazła się na liście fabryk zbrojeniowych, tym samym zaczęła podlegać pod specjalne przepisy przemysłu zbrojeniowego. Prócz standardowej produkcji porcelany stołowej, fabryka zaczęła produkować izolatory porcelanowe i inne drobne elementy z porcelany, które były wykorzystywane w przemyśle zbrojeniowym. W latach czterdziestych fabryka produkowała swoje sprawdzone wzory i malatury, jednak projektanci cały czas pracowali i tworzyli nowe projekty, aby zaspokoić starych i zdobyć nowych klientów.

Wojna jednak wycisnęła piętno na żarskiej porcelanie, gdyż fabryka szybko zaprzestała używania złota do zdobienia swoich wyrobów porcelanowych, bo już na początku 1940r. Zmiany były związane z zakazem wykorzystywania w czasie wojny złota do zdobienia wyrobów porcelanowych. Zakaz dotyczył całego przemysłu ceramicznego w Niemczech.

W „czarny wtorek”, tj. 11 kwietnia 1944r. amerykańska 8 flota powietrzna (108 bombowców) dokonała nalotu na Żary z powodu fabryki produkującej samoloty myśliwskie Focus Wulf. Fabryka Porcelany nie ucierpiała jednak podczas tych nalotów dywanowych, co pozwoliło na prowadzenie dalszej produkcji. Dopiero w 1945r. po ciężkich walkach fabryka przestała istnieć. W okresie 1945-1948 Koncern Carstens utracił wszystkie trzy fabryki porcelany, które były w jego posiadaniu. Fabryki w Blankenhain i Reichenbach w 1948r. Zostały znacjonalizowane przez rząd Niemieckiej Republiki Demokratycznej.

Po wojnie nie odbudowano już fabryki. W ciągu swojej prawie 60-letniej działalności wyprodukowała ponad 26000 różnego rodzaju wzorów i dekoracji. Fabryka Porcelany w Żarach, produkowała w latach trzydziestych setki form i dekoracji, które zostały wykorzystane przez manufaktury i fabryki porcelany w latach 50. ubiegłego stulecia. Formy te cieszyły się ogromną popularnością i uchodziły za bardzo nowoczesne. Nikt jednak nie kojarzył ich z żarską Fabryką Porcelany.
brak podpisu
Pochodzenie: I.Gatys,R.Gatys; Fabryka Porcelany w Żarach