Bledzew- elektrownia wodna

Bledzew to wieś położona w powiecie międzyrzeckim na zachodnim brzegu Odry, ok. 25 km na południe od Gorzowa Wielkopolskiego i 10 km na południowy zachód od Skwierzyny. Okolice miejscowości są bogate w liczne jeziora i duże obszary leśne. Obrą i jej lewym dopływem- Jeziorną prowadzą atrakcyjne szlaki kajakowe.

Jednym z ciekawych, choć mało znanych zabytków jest stara elektrownia wodna przepływowa z początku XX w. Pracuje ona nieprzerwanie od 1911r. Mimo upływu lat utrzymano w niej oryginalny model stopnia wodnego i związanych z nim budowli technicznych oraz wyposażenie maszynowni (pochodzące z 1910r.).

Projekt budowy elektrowni przepływowej opracowała w 1905r. berlińska firma Havested und Contag, specjalizująca się w budownictwie wodnym, służącym celom energetycznym. Inwestorem budowy była spółka, samorządowe zakłady okręgowe wielopowiatowe z o.o., występująca pod nazwą Uberlandzentrale: Birnbaum- Moseritz und Schwerin A.G. ok. 1909r. Budowę stopnia wodnego i elektrowni rozpoczęto w 1906r. Odbioru robót dokonano dokładnie 15 maja 1911r. i tę datę można uznać za początek działania elektrowni, chociaż rozruch zakładu i produkcji energii datuje się tutaj już od końca 1910r. Roboty mechaniczno-elektryczne w elektrowni (maszynowni i rozdzielni) wykonało Zjednoczone Przedsiębiorstwo Elektryczne (A.E.G.).

To jedna z najstarszych czynnych elektrowni wodnych w naszym kraju, jest więc też atrakcją turystyczną, niestety mało znaną. Posiada trzy turbiny i agregaty z lat 1910 i 1923 o mocy 1490 kW. Elektrownia nadal działa jako elektrownia szczytowa. Produkuje energię elektryczną dla sieci ogólnej. Jej podstawowe dane techniczne to roczna produkcja energii elektrycznej wynosząca 2612 MWh, turbiny typu Francisa i Kaplana, spadek wody 6,5 m.

Stopień wodny Bledzew tworzy na rzece Obrze spore (140 ha) jezioro. Od lat 80-tych XX w. z inicjatywy gorzowskich elektryków rozpoczęto gromadzenie w hali maszynowni różnych maszyn elektrycznych i aparatury kontrolno-pomiarowej, transformatorów, wyłączników i odłączników, izolatorów, a także ikonografii, pochodzącej z elektrowni wodnych Zakładów Elektrycznych Gorzów, w tym m.in.: Gucisz, Kamienna, Międzylesie oraz z samego Bledzewa. Eksponaty te pozyskano podczas prac modernizacyjnych.
brak podpisu
Pochodzenie: www.lwkz.pl; www.kochajlubuskie.pl