Wieża Ostrowska w Gubinie

W XV w. Gubin rozwinął się na miarę ówczesnych czasów. Ustalono zasady prawne i administracyjne, umocniły się zasady suwerenności.

Również z początkiem tego wieku przebudowano ratusz, odnowiono i rozbudowano kościół farny a także rozpoczęto modernizację umocnień miejskich. Przed wysokimi wieżami wzniesiono baszty z murem i chodnikiem ze strzelnicami. W roku 1530 wzięto się za najmniej chronioną Bramę Ostrowską, która przylegała do otwartej przestrzeni, w 1542r. przyszła kolej na Bramę Klasztorną, a w 1544r. na Bramę Krośnieńską.

Obwód Wieży Ostrowskiej wynosi 24,8 m, grubość murów 2,75 m, a wysokość wieży do poziomu przedpiersia wynosi 23 m. Zegar zamontowano na niej w 1659r. Ponad dwumetrowej wysokości drewnianą tarczę zegara można dziś zobaczyć w gubińskiej Izbie Muzealnej.

Historia Wieży Ostrowskiej naturalnie wiąże się z tajemniczymi historiami. Podobno zamurowano tutaj mniszkę, mnicha i łużyckiego księcia. Przestępcom, których tutaj wprowadzano, podobno ucinano głowy za pomocą dwóch uderzających w siebie toporów.

Na szczyt wieży prowadzi 78 schodów. Wejście do wieży to element z czasów późniejszych. Niegdyś znajdowało się ono na wysokości muru obronnego, a dolna część wieży była bezpieczną kryjówką, albo nawet dobrze przygotowanym miejscem do składowania prowiantu w razie potrzeby.
brak podpisu
Pochodzenie: www.gubin.com.pl