Palmiarnia

Palmiarnia to przede wszystkim część historii miasta i zielonogórskiej tradycji. Park Winny, na którym jest zlokalizowana, sąsiaduje od strony południowej z zabytkowym zespołem przemysłowym dawnego zakładu włókienniczego Polska Wełna.

Od strony południowo - wschodniej znajduje się zabytkowa zabudowa jednorodzinna z początku XX wieku. Od północnego wschodu otacza go teren usługowo-administracyjny oraz duży parking. Północne otoczenie to tereny usługowo-mieszkaniowe wraz ze starówką.

Budynki tego typu zaczęto wznosić w XVIII wieku, choć historycy twierdzą, że już wcześniej powstawały ceglane bądź kamienne piwnice na potrzeby winiarzy. Domki mają charakterystyczną, łatwo rozpoznawalną bryłę: są najczęściej piętrowe, o czterospadowych dachach. W piwnicach mieściły się magazyny, na parterze produkowano wino, a w pozostałych pomieszczeniach mieszkała winiarska rodzina. Domek na Winnym Wzgórzu ma dach zwieńczony tarasem. Takie właśnie budowle wznosili bogatsi plantatorzy.

W roku 1956 do istniejącego Domku Winiarza (wzniesionego w 1818 r.) dobudowano szklany pawilon, gdzie przechowywano ozdobne rośliny doniczkowe. Obiekt ten w latach 1960-64 przekształcono w Palmiarnię, w której mieściła się kawiarnia. Po rozbudowie i modernizacji w 1984 r. lokal oprócz ekspozycji roślinności egzotycznej, pełnił także funkcję restauracji i dyskoteki. Najstarsza, murowana część restauracji to jeden z czterech domów winiarskich, jakie przetrwały do naszych czasów. Palmiarnia do roku 2007 była obiektem jednokondygnacyjnym, wolnostojącym, z częściową antresolą i częściowym podpiwniczeniem. Składała się z obiektu szklarniowego z egzotyczną roślinnością, budynku, zaplecza gastronomiczno - socjalnego, zabytkowego Domku Winiarza z funkcją restauracyjną i usługową.

W Palmiarni występowały gatunki roślin ze strefy tropikalnej i subtropikalnej. Szklarnię należało podwyższyć z powodu naturalnego wzrostu roślin (ok. 25 cm w ciągu roku). Park Winny, obok funkcji wypoczynkowej, pełni rolę reprezentacyjną ze względu na swoją lokalizację i charakter, na który składają się: panorama na stare miasto, symboliczna plantacja winorośli oraz Palmiarnia.

W latach 2007 / 2008 dokonano gruntownej modernizacji Palmiarni. Została zwiększona kubatura przeszklonej części, umożliwiająca dalszy, swobodny już wzrost roślinności. Poza tym zwiększono ilość miejsc konsumpcyjnych w restauracji, wprowadzono antresole, galerie, tarasy widokowe, zainstalowano nowe, znacznie większe od dotychczasowych akwarium, podświetlony wodospad, strumyk przepływający przez hol wejściowy, kaktusiarnię.

Charakterystyczny wygląd Domku Winiarza (najistotniejszego z historycznego punktu widzenia) został zachowany. Bezpośrednio za nim wyrasta drugi obiekt, oddzielony od Domku Winiarza krótkim fragmentem starej Palmiarni. Ten krótki łącznik ma na celu nie tylko utrwalenie pewnego symbolu w wizerunku miasta, ale przede wszystkim służy oddaleniu nowych fundamentów od fundamentów części zabytkowej. W chwili obecnej Domek Winiarza jest widoczny z perspektywy alei Konstytucji 3 Maja. Nowa Palmiarnia jest ukształtowana na rzucie zbliżonym do kwadratu, dalej przechodzi w czterospadowy dach. Na tym poziomie wykonano świetlik przykrywający taras widokowy, zwieńczony także czterospadowym dachem, z dwoma wieżyczkami nawiązującymi do ukształtowania dachu na Polskiej Wełnie.

Główne wejście dobudowano od strony ulicy Zarugiewicza. Schody wejściowe i rampę dla niepełnosprawnych przykrywa szklane zadaszenie na podwieszonej konstrukcji stalowej. Na okrągłym placyku przy wejściu znajduje się imponująca fontanna wykonana z czarnego granitu, w formie pływającej kuli z wygrawerowaną mapą świata. Przy wschodniej ścianie umieszczono fontannę w kształcie półkola z 4 dyszami tworzącymi efekt piany, do której wpływa strumień. Z tej samej strony budynku usytuowano plac zabaw dla dzieci. Z placu gospodarczego zrobiono wjazd do części szklarniowej dla obsługi technicznej. W ciągu pieszym od strony północno-zachodniej, chodnik zlokalizowano równolegle w odległości około metra od obiektu.

Wewnątrz obiektu znajduje się obszerny hol z recepcja i z szatnią dla ok. 400 osób.W głębi holu, za schodami mieszczą się toalety, w tym także jedna przystosowana dla osób niepełnosprawnych. W prawej części wykonano wodospad, który wytryska spod stropu sali konferencyjnej i opada kaskadami do misy w holu, przebijając się po drodze przez otwór w stropie piętra. Z misy wypływa strumień, który wijąc się w korycie pod schodami, przecina przejście do części restauracyjnej i dalej mijając hol wypływa na zewnątrz, gdzie przez wejściowy plac wpływa do fontanny.

Na pierwszym piętrze ulokowano kawiarnię wnikającą w przestrzeń Palmiarni. Na tym samym poziomie mieszczą się również sala konferencyjna na około 60-80 osób. Z antresoli kawiarni zrobiono bezpośrednie zejście do części restauracyjnej. Inna galeria dostępna z głębi kawiarni stanowi pierwszy poziom widokowy do wewnątrz i na zewnątrz Palmiarni.

Wchodząc wyżej docieramy do kładki widokowej biegnącej środkiem przez całą długość Palmiarni. Pół piętra dalej umieszczono małą platformę widokową oraz pomieszczenie rekonwalescencji i nasadzania roślin. Jeszcze wyżej, pod szklaną kopułą, znajduje się ostatni z tarasów widokowych, obiegający kopułę z trzech stron. Czwarta strona zarezerwowana jest dla wzrastającego daktylowca kanaryjskiego. Publiczność może podziwiać panoramę miasta z wysokości około 15 metrów.

Usytuowane na różnych wysokościach antresole, kładki, galerie i tarasy widokowe pozwalają na obserwację z różnych pięter roślinności. Są tam miejsca zapraszające do odpoczynku na umieszczonych tu siedziskach, ławach i przy stolikach. W poziomie parteru niezmiennie funkcjonuje restauracja, ale w jej wnętrzu jest teraz więcej miejsc.Scena pozostała na dawnym miejscu. W przeciwległym narożniku usytuowano przeźroczysty basen z rybami. We wschodniej części umieszczono bufet.

Wokół tarasu oraz wokół skrzydła kuchennego wykonano nowe daszki na wzór zadaszenia Domku Winiarza, który został lepiej wyeksponowany poprzez wykończenie przylegających ścian szkłem lustrzanym.
brak podpisu
Pochodzenie: http://www.palmiarnia.zgora.pl