Korowód Winobraniowy 2014

Wielki winobraniowy Korowód tradycyjnie wieńczy okres rządów Bachusa w Zielonej Górze i dlatego jest jedną z najbardziej hucznych imprez, kojarzonych ze Świętem Wina. W tym roku przyświecać mu będzie hasło „Winobranie to my”, które – jak informował dziś podczas konferencji dyrektor Lubuskiego Teatru, Robert Czechowski – pozwala uczestnikom na dowolną interpretację, a artystom na wyrażenie siebie bez narzucania gotowych motywów. Będzie więc zaskakująco, ciekawie i – jak zwykle – barwnie i wesoło.

Korowód odbędzie się 13 września 2014 r., w sobotę, o godzinie 12:00. Uczestnicy wyruszą spod ulicy Bohaterów Westerplatte. Forpocztą korowodu będą Glinoludy, do których w tym roku dołączą gliniane stwory z Bolesławca. W towarzystwie Glinoludów zobaczymy Bachusa z bachantkami w specjalnie przygotowanym orszaku. Organizatorzy liczą, że Korowód będzie przede wszystkim kojarzony właśnie z tymi postaciami i po raz kolejny zapraszają mieszkańców Zielonej Góry i przyjezdnych do wzięcia udziału w tej części imprezy – im więcej osób, tym lepiej! Chętni mogą zgłaszać się do specjalnego punktu przy Centrum Biznesu, gdzie już od godziny 10:00 trwać będzie charakteryzacja Glinoludów. Preferowany kolor stroju to oczywiście biel. Osoby, które nie mają kostiumu ani pomysłu na charakteryzację, mogą skontaktować się z Lubuskim Teatrem przed Winobraniem i wypożyczyć strój na czas parady.

Podczas pochodu nie zabraknie reprezentantów lubuskich winnic. Do tej pory zgłosiło się ich aż 17. Swoje wina i winnice będą prezentować na pięciu ruchomych platformach. Nie zabraknie szczudlarzy z teatrów: Parada Wrocław, Krakowski Teatr Uliczny "Scena Kalejdoskop" i Kolektywu artystycznego „Siedzieje” z Krakowa. Zobaczymy również tancerki samby i zumby, Strongmanów i uczestniczki wyborów Miss Winnego Grodu, a także reprezentantów szkół walki, tańca i klubów motocyklowych. Do pochodu dołączą tradycyjnie dzieci i młodzież z zielonogórskich szkół, sportowcy z klubu Dragons ZG oraz uznane za najbardziej atrakcyjny element Korowodu – czarownice z nowosolskiej grupy teatralnej Terminus A Quo.

Nowością będą dwie jeżdżące wieże o wysokości 3,5 m i szerokości 2,5 m. Jedna z nich będzie prezentowała narzędzia i instrumenty używane do wytwarzania wina, a druga będzie symbolem kamienicy – winniczki. Po raz pierwszy Korowodowi towarzyszyć będą również zadymiarki, które wyjadą na samym końcu pochodu i zanurzą go w dymie, pozostawiając wrażenie, że wszystko, co się właśnie wydarzyło było pięknym, nierealnym snem...

Uwaga! Lista uczestników Korowodu nie jest jeszcze zamknięta! Każdy, kto ma ochotę i pomysł, może zgłosić swój udział koordynatorowi wydarzenia – Janowi Frenczowi (nr tel.: 664 713 602) – najlepiej do czwartku, 11 września. Organizatorzy proszą o jak najszybsze zgłaszanie się, szczególnie jeśli w grę wchodzi przejazd jakimkolwiek sprzętem jeżdżącym (np. motorem), ponieważ wstęp na paradę będą mieli tylko właściciele zarejestrowanych pojazdów.

Nie zapominajcie też o bezpieczeństwie podczas Korowodu. Organizatorzy apelują, aby zwracać uwagę na osoby znajdujące się wokół i proszą o nieprzekraczanie barierek, które mają zapewnić widowni maksymalne bezpieczeństwo. W kilku miejscach wzdłuż pochodu ustawione zostaną także karetki pogotowia.