Grzegorz Biszczanik dla uczniów SP 17

24 lutego w Szkole Podstawowej Nr 17 w Zielonej Górze odbyły się prelekcje pana Grzegorza Biszczanika - zielonogórskiego historyka i kolekcjonera dawnych ilustrowanych kart pocztowych, zorganizowane w ramach trwającej tam od 17 lutego wystawy „Zielona Góra na dawnej pocztówce”. Pan Grzegorz w ramach pogadanek z klasami III, IV, V i VI przedstawił historię i rozwój pocztówki na przełomie wieków, wprowadzając uczniów w fascynujący świat kolekcjonerstwa.

Uczniowie w ramach historii "żywej" mogli dotknąć dawnych widokówek wyprodukowanych z różnych materiałów, t.j. skóra, drewno, jedwab czy korek. Dzieci miały okazję obejrzeć pocztówki o różnych kształtach, a także kartki rozkładane oraz zobaczyć niespotykane aktualnie pocztówki dźwiękowe.

Najstarszą pokazaną pocztówką była algierska karta pocztowa z 1877 roku, będąca zarazem jedną z najmniejszych produkowanych widokówek na świecie. Dzieci mogły zobaczyć także pocztówki wydawane w tak odległych krajach jak np. Afganistan, Korea Południowa, Singapur, Malezja, Indie.

Wystawa ponad osiemdziesięciu kart pocztowych "Zielona Góra na dawnej pocztówce", przedstawia nasze miasto od końca XIX w. aż do lat 40-tych wieku XX. Wszystkie eksponaty pochodzą z prywatnej kolekcji pana Biszczanika. Od 3 marca można je oglądać na III piętrze w sali nr 34 Szkoły Podstawowej Nr 17 przy ul. L. Staffa 10.


Informacje oraz zdjęcia dostarczyły organizatorki wystawy: nauczycielka Marzena Jurec i psycholog Karolina Wierzykowska.